- Küba'da 56 yıl sonra dini mabet inşa ediliyor

Dünyada Dine Dönüş

Küba'da 56 yıl sonra dini mabet inşa ediliyor - 22.04.2015
/

Küba Komünist Partisi devrim sonrası 1959 yılında yasaklanan dini mabedlerin yeniden inşa edilmesini onayladı. Küba devrimi sonrası ilk dini mabet kilise olacak ve bunu takiben cami ve sinagog da inşa edilecek. İnşası onaylanan kilisenin Küba Hükümetinin Katolik Kilisesi ile ilişkilerinin iyileştiğinin bir sembolü olduğu düşünülüyor.

Ülkenin güneyinde yer alan Pınar del Rio kentinde 200 metre karelik bir alana inşa edilecek kilisenin adının “Parroquia del Sagrado Corazón de Jesus” olacağı belirtildi. Bu şehirde çoğunluğu Katolik olmak üzere 36,000 kişi yaşıyor.

Küba basınında Parroquia del Sagrado Corazón de Jesus Kilisesinin inşasını takiben diğer dini mabedlerin de inşa edileceğini duyurdu. Küba Komünist Partisi’nin masasında Türkiye, Rusya ve İsrail’den gelen talepler olduğu ve bunlara öncelik verileceği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ülkelerini kapsayan turu çerçevesinde Küba’ya yaptığı ziyarette başkent Havana’da Devlet Başkanı Raul Castro ile bu konuyu görüşmüştü ve Castro cami projesine olumlu yaklaştığını ifade etmişti.

 

 

 


Tüm Dünya'da Dine Dönüş Haberleri İçin Tıklayın